Programator czujników TPMS to urządzenie, za pomocą którego jesteśmy w stanie wykonać programowanie odpowiednich protokołów komunikacyjnych do uniwersalnego czujnika ciśnienia TPMS. Programator TPMS występuje zazwyczaj w dwóch wariantach:

  • podstawowym, którego działanie polega wyłącznie na programowaniu czujnika TPMS w oparciu o bazę danych dostarczoną przez producenta. Przykładem takiego urządzenia jest programator TPMS Alligator sens.it
  • rozszerzonym, który poza modułem programowania czujników TPMS umożliwia również sprawdzenie czujników zainstalowanych w obsługiwanym pojeździe. Profesjonalne urządzenia TPMS posiadają także opcję aktywowania czujników TPMS w pojeździe z użyciem złącza OBD2 a także dostęp do bazy danych i procedur serwisowych dedykowanych dla konkretnych modeli pojazdów. Przykładem takiego urządzenia jest ATEQ VT56 OBD2.


Typowym zastosowaniem programatora TPMS jest sytuacja, w której  w określonym samochodzie (np. Lexus LS600 z 2008r.) uszkodzony został jeden lub więcej czujników TPMS i zachodzi potrzeba zastąpienia ich czujnikami fabrycznie nowymi. Serwisant z pomocą programatora może wykonać programowanie protokołów dedykowanych dla obsługiwanego pojazdu. Przykład programowania przedstawia film: Jak zaprogramować czujniki TPMS ?

Jeśli interesujesz się rozszerzeniem swojej wiedzy w zakresie programowania, montażu i serwisu czujników TPMS, zapraszamy na szkolenia przeznaczone dla profesjonalistów. Lista aktualnych szkoleń znajduje się w zakładce SZKOLENIA.