Podstawowe rodzaje programatorów TPMS

Programator czujników ciśnienia TPMS to urządzenie, za pomocą którego jesteśmy w stanie wykonać programowanie odpowiednich protokołów komunikacyjnych do uniwersalnego czujnika ciśnienia TPMS. Programatory TPMS występują zazwyczaj w kilku odmianach:

  • podstawowy - jego działanie polega wyłącznie na programowaniu czujnika TPMS w oparciu o bazę danych dostarczoną przez producenta. Przykładem takiego urządzenia jest programator TPMS Alligator sens.it
  • rozszerzony - poza modułem programowania czujników TPMS umożliwia również sprawdzenie czujników zainstalowanych w pojeździe. Przykładem jest urządzenie ATEQ VT36 lub Hamaton H36
  • profesjonalny - pozwala na aktywowanie czujników TPMS w pojeździe z użyciem złącza OBD2 a także dostęp do bazy danych i procedur serwisowych dedykowanych dla konkretnych modeli pojazdów. Przykładem takiego urządzenia są programatory ATEQ VT56 OBD2 lub Hamaton H46 OBD2.

Programator TPMS aktualizacja


W jakie sytuacji zastosować programator TPMS ?

Typowym zastosowaniem programatora TPMS jest sytuacja, w której  w określonym samochodzie (np. Lexus LS600 z 2008r.) uszkodzony został jeden lub więcej czujników TPMS i zachodzi potrzeba zastąpienia ich czujnikami fabrycznie nowymi. Serwisant z pomocą programatora może wykonać programowanie protokołów dedykowanych dla obsługiwanego pojazdu. Przykład programowania przedstawia film: Jak zaprogramować czujniki TPMS. Kolejne filmy wstawione niżej pokazują kopiowanie uniwersalnego czujnika ciśnienia kół T-Pro Hybrid oraz przygotowanie czujnika Schrader EZ-Sensor i wgranie numerów ID pobranych ze sterownika ECU samochodu Infinity Q60 z 2018 roku. 

 

 

Zapisz się na szkolenie TPMS

Jeśli interesujesz się rozszerzeniem swojej wiedzy w zakresie programowania, montażu i serwisu czujników TPMS, zapraszamy na szkolenia przeznaczone dla profesjonalistów. Lista aktualnych szkoleń znajduje się w zakładce SZKOLENIA. Dowiesz się jak przygotować stanowisko do serwisu układu TPMS, jak zweryfikować sprawność działania układu w obsługiwanym pojeździe a także jak zaprogramować, zamontować i aktywować nowy czujnik pojeździe.