Wulkanizacja na gorąco i jej wpływ na zwiększenie trwałości naprawy

Opony stanowią jeden z najbardziej zauważalnych kosztów w eksploatacji maszyn budowlanych i pojazdów pracujących w przemyśle wydobywczym. Skuteczne przedsiębiorstwo powinno optymalizować koszty eksploatacji ogumienia. Sprawdzonym rozwiązaniem jest skuteczny program naprawy ogumienia, który redukuje poziom inwestycji w nowe opony i wydłuża cykl życia opony minimalizując jednocześnie ilość niekorzystnych na środowisko odpadów.

Wulkanizacja na gorąco jest chemicznym procesem polegającym na poddaniu mieszanki gumowej działaniu temperatury i nacisku w określonym czasie w wyniku czego stwardnieje i nabierze właściwości wpływających na przedłużenie trwałości.

W czasie naprawy opon, guma w uszkodzonym miejscu powinna być usunięta i zastąpiona nową mieszanką a wewnętrzna część opony uzupełniona odpowiednią łatą. W kolejnym etapie można przystąpić do procedury wulkanizacji na gorąco z wykorzystaniem urządzenia do wulkanizacji

 

Korzyści wynikające z zastosowania urządzenia Monaflex

Idealne dopasowanie to pierwsza z zalet urządzenia. Monaflex został zaprojektowany z myślą o odwzorowaniu konturów opony, którego celem jest ukierunkowanie oddziaływania ciepła i nacisku na naprawiane miejsce.

Elastyczność jest kolejnym charakterystycznym elementem urządzenia Monaflex. Elastyczność mat grzewczych i poduszek powietrznych eliminuje problem zniekształceń łat naprawczych często spotykany w przypadku zastosowania typowych termpresów mechanicznych. Estetyczne naprawy o idealnej linii to cecha charakterystyczna dla napraw wykonanych z wykorzystaniem produktów Monaflex.

Jednoczesne oddziaływanie temperatury i nacisku ze strony wewnętrznej i zewnętrznej zapewniają szybkość i skuteczność oddziaływania na naprawiane miejsce.

 

Najważniejsze cechy wulkanizacji na gorąco

Mieszanki gumowe po procesie wulkanizacji w rzeczywistości stają się jeszcze bardziej mocne niż oryginalna guma. Dodatkowo zwiększa się ich odporność na ścieranie.

W wyniku badań laboratoryjnych wykazano, że wulkanizacja termiczna w porównaniu do wulkanizacji chemicznej generuje czterokrotnie wyższą siłę połączenia co w procesie naprawiania opon przekłada się na przedłużenie trwałości naprawionych uszkodzeń.

 

Dowiedz się więcej o wulkanizacji na gorąco i zapisz się na nasze szkolenia dotyczące naprawy opon ciężarowych lub naprawy opon przemysłowych.

Materiały źródłowe: https://www.monaflex.com/blog/expert-tips/why-hot-vulcanization-with-monaflex-produces-stronger-repairs/